Jak wykorzystać kamień w domu?

Autor: | Tagi: , , | Komentarze: 0 | 4 grudnia, 2014

Kamień jako jeden z najstarszych materiałów budowlanych wciąż cieszy się uznaniem architektów i projektantów.

Potencjał kamienia

Nie sposób wymienić w jednym zdaniu wszystkich zastosowań kamienia, tak jak nie sposób wymienić wszystkich jego rodzajów. Pewne jest, że to materiał uniwersalny. Dobrze komponuje się z innymi surowcami – drewnem stalą czy szkłem. Dzięki różnorodności faktur czy kolorów, daje też duże możliwości aranżacji wnętrza. A przy tym może być z powodzeniem stosowany zarówno w architekturze tradycyjnej, jak i w budynkach nowoczesnych. Oprócz niepodważalnych walorów estetycznych i designerskich jest także niezwykle wytrzymały i trwały. A przy tym – podobnie jak drewno – to materiał naturalny. Oto kilka przykładów jego zastosowań:

Na parapety

Z kamienia można wykonać zarówno parapety zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Bez problemu dopasujemy je do rodzaju okien, ale także koloru ścian czy stylu i wyposażenia domu.
Parapety zewnętrzne powinny być wykonane z kamienia nienasiąkliwego, odpornego na opady atmosferyczne, a także wysokie i niskie temperatury oraz wpływ promieniowania słonecznego. Dlatego najlepiej sprawdza się w tym wypadku granit. Parapet powinien posiadać od spodu tzw. kapinos, czyli specjalne nacięcie, dzięki któremu woda nie będzie spływała po ścianie budynku.

We wnętrzach możemy zastosować również marmur, konglomerat marmurowy i kwarcowy czy trawertyn.
Cena takiego parapetu w zależności m.in. od jego długości i szerokości oraz rodzaju zastosowanego kamienia może wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Solidny blat

Kamienne blaty nadadzą elegancji i szyku nie tylko domowej kuchni, ale także restauracjom i sklepom. W tym wypadku nie należy zapominać o właściwościach użytkowych kamienia – jest łatwy w pielęgnacji i odporny na działanie środków chemicznych czy kwasów, a także żaroodporny.
W domowych kuchniach oraz lokalach najlepiej sprawdzi się granit i konglomerat kwarcowy, który mimo wysokiej ceny, jest coraz częściej wybierany ze względu na kolorystykę komponującą się z nowoczesnymi wnętrzami.

Do łazienki

Kamień to również idealna propozycja do każdej łazienki – możemy z niego wykonać nie tylko okładzinę podłogową i ścienną, ale także elementy dekoracyjne i użytkowe – umywalki, wanny, brodziki, postumenty, a nawet ramy luster. Oprócz klasycznego marmuru, trawertynu i konglomeratów marmurowego oraz kwarcowego, czy granitu, znajdzie się tu również miejsce na wapień czy szlachetny onyks.

Schody, schody, schody

Na zewnątrz zaleca się m.in. granit o powierzchni promieniowanej – głównie dlatego, że jest szorstki i ma właściwości antypoślizgowe. Alternatywą jest także granit bądź konglomerat kwarcowy (z wyłączeniem kolorów czarnych) o powierzchni patynowanej, czyli wygładzonej dzięki szczotkowaniu. Taki zabieg niweluje charakterystyczną szorstkość, a przy tym pozwala uwydatnić walory kolorystyczne i wzornictwo materiału. Schody wewnętrzne w domu można wykonać niemal z każdego kamienia o powierzchni polerowanej lub z pasem antypoślizgowym.

Kamienne płytki

To ekskluzywna dekoracja wnętrz nie tylko domów, ale także firm, biur, instytucji i obiektów handlowo-usługowych. Można nimi pokryć nie tylko podłogi, ale także wybrane ściany. Kamienne płytki wykorzystuje się równie często do wykończenia elewacji budynków. Nasz dom możemy ozdobić niemal każdym rodzajem kamienia. Na zewnątrz, z uwagi na wpływ warunków atmosferycznych najlepszym rozwiązaniem jest granit, trawertyn bądź konglomeraty kwarcowe. Dotyczy to także podłóg w obiektach o dużym natężeniu ruchu.

Kominki

Z uwagi na walory dekoracyjne oraz odporność na długotrwałe działanie wysokich temperatur, naturalny kamień jest bardzo często wykorzystywany jako okładziny kominków. Są one przygotowywane na indywidualne zamówienie i dostosowane zarówno do pomieszczenia, jak i konkretnego modelu kominka. Z pośród bogatej oferty najlepiej wykorzystać w tym wypadku marmur, granit, trawertyn, łupek marmurowy bądź onyx.

Źródło: http://www.e-mieszkanie.pl/a/2174,jak-wykorzystac-kamien-w-domu

Zostaw komentarz